Turan Yılmaz, Denizli’nin Acıpayam ilçesi nüfusuna kayıtlı olup 1981 Aydın doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Aydın’da tamamlayan Yılmaz, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden 2003 yılında mezun oldu.

        Yılmaz, 2004 yılında açılan kaymakamlık sınavını kazanarak 28 Temmuz 2004 tarihinde Denizli Kaymakam Adayı olarak mesleğe intisap etti. Kaymakam adaylığı süresince çeşitli staj ve eğitimlerin yanı sıra Bolu’nun Dörtdivan İlçe Kaymakam Vekilliği görevinde bulunan Turan Yılmaz, 1 yıl süreyle Southampton Üniversitesi’nde ‘CitizenshipandDemocracy’ kürsüsünde yüksek lisans eğitimini tamamladı
 
        Kaymakamlık kurumu başarı ile tamamladıktan sonra 2007 Mart ayında Yozgat İli Saraykent İlçesi Kaymakamı olarak asaleten göreve başlayan Turan YILMAZ, sırasıyla Erzincan Çayırlı, Bitlis Güroymak ve Hatay Yayladağı İlçelerinde Kaymakamlık görevlerİ ile Rize Vali Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 01.12.2016 tarihli atama kararnamesiyle Çanakkale İli Eceabat İlçe Kaymakamı olarak atandı . İyi derecede İngilizce bilen Turan YILMAZ evli ve iki çocuk babasıdır.